Özgeçmiş

 

4 Aralık 1977 İzmir doğumlu Zeynep Gedizlioğlu, İstanbul’da Cengiz Tanç, Saarbrücken’de Theo Brandmüller, Strazburg’da Ivan Fedele ve Karlsruhe’de Wolfgang Rihm ile kompozisyon ve Michael Reudenbach ile müzik teorisi okudu. Saarland Kültür Bakanlığı Bursu (2004), Hoepfner Vakfı Wolfgang Rihm Bursu (2008), Baden-Württemberg Sanat Vakfı Bursu (2010), Avusturya KulturKontakt ve Herrenhaus Edenkoben Sanatçı Programı Burslari dahil, çeşitli kurumlardan pek çok bursun yanı sıra 2005 yılında Weimar’daki Franz Liszt Bursu’ndan Teşvik Ödülü kazandı. Paris-IRCAM’da 2010-2011 yıllarında elektro-akustik müzik üzerine çalışmalarda bulunan Zeynep Gedizlioğlu, Bilkent Üniversitesi, Karlsruhe Müzik Üniversitesi, Hannover’deki Musik21 Niedersachsen ve Weikersheim’deki Almanya Jeunesse Musicales’te ustalık sınıfları gerçekleştirdi.

 

Zeynep Gedizlioğlu’nun eserleri, Istanbul Müzik Festivali, Strazburg Musica Festivali, ISCM Dünya Yeni Müzik Günleri, MaerzMusik, Ultraschall Berlin, Bonn Beethoven Festivali, ECLAT, Viyana Modern, Wittener Yeni Oda Müziği Günleri, Salzburg Festivali, musikprotokoll Graz Styria Sonbahar Festivali, cresc Bienali, Kopenhag G((o))ng Tomorrow Festivali, Londra SoundState Festivali gibi uluslararası festivallerde seslendirildi ve Almanya Kültür Radyosu, SR2 Kültür Radyosu, Fransa Radyosu, SWR2, SRF2 Kültür, hr2 Kültür, Ö1/ORF, Açık Radyo gibi radyolarda yayımlandı. Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, Viyana Radyo Senfoni Orkestrası, hr Senfoni Orkestrası, Ensemble Modern, ensemble recherce, Accroche Note, Ensemble Orchestral Contemporain, Neue Vocalsolisten Stuttgart, Aleph Gitar Dörtlüsü, Ensemble 2e2m, Oenm, Klangforum Wien ve Arditti Yaylı Çalgılar Dörtlüsü ile işbirliği yapan Gedizlioğlu, eserlerinin pek çoğunun ilk seslendirilişlerini de gerçekleştiren şefler Emilio Pomarico,Johannes Kalitzke, Oswald Sallaberger, Gürer Aykal, Titus Engel, Ilan Volkov ve Jonathan Stockhammer ile çalışmaktadır.

 

Zeynep Gedizlioğlu 2012 yılında son derece prestijli Ernst von Siemens Besteci Ödülü’nü, 2014 yılında 5. Donizetti Müzik Ödülleri’nde Yılın Bestecisi Ödülü’nü kazanmış ve 2016 yılında Alman Müzik Yazarları Ödülü’ne aday gösterilmiştir. 2018 yılında kendisine, tüm eserleri için, Heidelberg Kadın Sanatçı Ödülü verilmiştir. Berlin Sanat Akademisi’nin verdigi müzik dalinda Berlin Sanat Ödülü’nun 2019’daki sahibi olan Zeynep Gedizlioglu halen Berlin’de yaşamaktadır.

 

Albümleri:

 

  • Verbinden und Abwenden portre CD’si (Edition Zeitgenössische Musik – Wergo, 2020)
  • Kesik portre CD’si (Ernst von Siemens Müzik Vakfı desteğiyle col legno, 2012)
  • Hezarfen Ensemble’ın Of Light and Shadows CD’sinde Akdenizli ve Susma (Çağsav Müzik, 2015)
  • Begegnung mit Beethoven CD’sinde Durak (Beethoven Festivali ve Deutsche Welle, 2013)
  • Seda Röder’in Listening to Istanbul CD’sinde Duvar Boyunca (A.K. Müzik, 2010)
  • Ulucan Trio’nun Bir Ağaç Gibi CD’sinde Akdenizli (Lila Müzik, 2009)
  • New Music Art CD’sinde Yaylı Çalgılar Dörtlüsü No. 1 (2004)